ABOUT

Staff List

Mission Statement

We are currently updating the staff list for 2018_19

Vision and values

Senior Leadership

Class Teachers

David Livie

Head of School

Maggie Dunne

Deputy Headteacher and Lower Phase Lead

 Zafreen Mahmud

Deputy Headteacher and Year 6 Hawthorn Class Teacher

Tania Sach

Assistant Headteacher, Year 6 Cypress Class Teacher

Constance Amankwa

Assistant Headteacher, Nursery Class Teacher

EYFS Teachers

 Constance Amankwah

EYFS Phase Leader

Zolekha Razzaque

Reception Lead Maple Class Teacher

Nalan Karaoglan

Reception Juniper Class Teacher

Naleni Persaud/ Nimisha Rajoriya

Reception Redwood Class Teachers

Nadine Abeng Assistant Headteacher and middle phase leader

Year 1

Rachel Ashton

Year 1 Sycamore Class Teacher

MIDDLE LEADERSHIP

Geraldine Olusola/ Monica Sogi

Birch Class Teachers

SUBJECT LEADS

Zafreen Mahmud                                         Reading 

Zainab Najabat

 Ash Class Teacher

Farhana Ali

Year 1 RE/PSHE

Year 2

Sophie  Curtis

Year 2 PE

Sophie Curtis

Oak Class Teacher

Nadine Abeng

The Arts

Shelina Yasmin

Willow Class Teacher

Sameena Akhtar

Computing

Farharna Akbarali

Cherry Class Teacher

Rebecca Sam

Humanties

 Maggie Dunne                                                 Writing 

Pauline Clarke

Phonics

Richard Barker

Science/STEM

Tania Sach                                             Mathematics 

YEAR 3

Sameena Akhtar

Holly Class Teacher

Saira Ahmed

Chestnut Class Teacher

Fathima Nafeel

Palm Class Teacher

 

YEAR 4

Shamiqueka Benjamin- Webster

Pine Class Teacher

YEAR GROUP LEADS

Constance Amankwah

Nursery Lead

Zolekha Razzaque

Reception  Lead

Francesca Markham

Hornbeam Class Teacher

Audrey Hinds

Rowan Class Teacher

Rachel Ashton

Year 1 Lead

Sophie Curtis

Year 2 Lead

Sameena Akhtar

Year 3  Lead

YEAR 5

Richard barker

Mulberry Class Teacher

Jessica Singaram

Olive Class Teacher

Audrey Hinds

Year 4 Lead

Keith Jones

Walnut Class Teacher

Richard Barker

Year 5 Lead

Tania Sach

Year 6 Lead

 

YEAR 6

OFFICE STAFF

Dawn Fenn

Admin Officer

Gill Harrison

Admin   Officer.

Zafreen Mahmud Hawthorn Class Teacher Rebecca Sam Cedar Class Teacher

Zahida Ahmed Teak Class Teacher              Tania Sach Cypress Class Teacher

Najat Ehssina

Finance Officer

SUPPORT STAFF

LSA's

Michelle Goodman

Welfare Assistant

Loraine Conway

Office Manager

Nadia Akhtar

Lynda Bygrave

Deana Chalmers

Razina Bhad

Filanxa Dragrashi

Katie Friend

Jodie Brown

Nazia Gohar

Emre Halil

Kelly Howard

Debra Jung

EARLY YEARS PRACTITIONER

Melanie Marshall

Karen Mcgee

Helen Stockings 

Mazelle Mumpuya

Henna Munir

Meryl Norman

Susan Oldfield

Ruth Rapley

Jennifer Sadouk

Gnanamani Vijayendra

 

ASC

Karen McGee

 Linda Foster

Lisa Shaw

Brigitte Esteves

Lisette Naicker

KITCHEN STAFF

Saima Raja

Donna Laye

Anouar Essadgui

Riffat Iqbal

Zanab Taj

Nyima Sanneh

Jolita Katasanoviene

SITE TEAM

Mick Leither.

Selwyn primary school is operated by Arbor Academy Trust, a charitable company limited by guarantee and registered in England and Wales with company number 10234376. The registered office is at Arbor Academy Trust, Davies Lane primary school, Davies Lane, Leytonstone E11 3DR

Address

 

Selwyn Primary School,

Selwyn Avenue, Highams Park

E4 9NE

 

 

 

 

 

 

School hours

Office Hours

8.30am - 4.30pm

Phone

 

Main Telephone:

Tel: 0208 527 3814

Fax: 0208 523 3230

E-mail

 

primary@selwyn.waltham.sch.uk

Chief Executive - Maureen Okoye

Executive Principal – Jason Cook

Head of School – David Livie